Prostata operacja laserowa

Laserowa operacja prostaty

Laserowa operacja prostaty - bezbolesne leczenie prostaty

laserowa operacja prostaty

Laserowa operacja prostaty

Prostata jest problemem dotykającym nawet co drugiego mężczyznę po 60 roku życia. Zwykle jest to niewielki przerost gruczołu, który nie jest uciążliwy. W takich sytuacjach stosuje się leczenie farmakologiczne. Jeśli ono nie działa, lekarz decyduje o metodzie leczenie. Coraz częściej jest to laserowa operacja prostaty.

Zalety zabiegów laserowych

Metodą jaką jest operacja laserowa zdecydowanie bezpieczniejsza od klasycznej operacji. Sam zabieg trwa krótko, jest precyzyjny, bezbolesny, a także prawie bezkrwawy. Jest to duża zaleta dla osób cierpiących na zaburzenia krzepnięcia krwi. Pacjent bardzo szybko odzyskuje sprawność zarówno zawodową, jak i seksualną, a hospitalizowany jest zwykle tylko dobę. Ogromną zaletą jest także zdecydowanie rzadsze występowanie powikłań.

Stosowane techniki

Chirurgia laserowa stosowana jest na świecie już prawie 40 lat. W tym czasie naukowcy opracowali kilka technik, które stosuje się obecnie z powodzeniem. Jedną z nich jest operacja prostaty laserem holmowym. Cały zabieg przeprowadza się w znieczuleniu dolędźwiowym. Proces monitorowany jest przez urządzenie nazywane resektoskopem. Wprowadza się je przez cewkę moczową i umieszcza tam, gdzie będzie prowadzony zabieg, czyli w pęcherzu moczowym i we fragmencie cewki. Następnie za pomocą lasera oddziela się przerośnięty gruczoł, rozdrabnia go i usuwa. W tej metodzie istnieje możliwość oceny usuniętych tkanek przez histopatologa, pod kątem nowotworu.

Operacja prostaty laserem zielonym

Inną metodą zyskującą coraz większą popularność jest operacja prostaty laserem zielonym, która polega na waporyzacji, czyli odparowaniu przerośniętej tkanki. Bardzo dużą zaletą zabiegu jest bardzo szybki powrót do sprawności. Zwykle kilka dni. Sam zabieg wygląda podobnie. Przez cewkę moczową wprowadzane jest do pęcherza włókno laserowe. Znajduje się ono w tak zwanym cytoskopie laserowym. Podczas pracy lasera tkanka ulega odparowaniu do wody i dwutlenku węgla.

Laserowa operacja prostaty to obecnie najnowocześniejsza technika radzenia sobie z tym problemem. Lekarze coraz chętniej i częściej decydują o takim właśnie leczeniu. W zależności od problemu, a także potrzeby pobrania materiału do badań histopatologicznych decydują, którą z metod wybrać.

laserowa operacja prostatyoperacja laserowachirurgia laserowaoperacja prostaty laserem holmowymoperacja prostaty laserem zielonym

Powiązane wpisy

Usuwanie prostaty laserem

Bezbolesne usuwanie prostaty laserem jest możliwe

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych - nowoczesny zabieg